Suflet de român la Şcoala Step by Step

Suflet de român la Şcoala Step by Step

 

          Copiii  de  la  Şcoala  Step by Step se pregătesc să sărbătorească Ziua Naţională a României, în cadrul evenimentului Suflet de roman care se derulează, luni 2 decembrie, între orele 12:00 şi 13:00.

          În  luna noiembrie, copiii au desfăşurat un program variat în cadrul căruia au învăţat despre ţara noastră, s-au familiarizat cu tradiţiile culturale naţionale şi au trăit emoţia mândriei de a fi român.

          Pentru evenimentul de luni, copiii au pregătit expoziţii cu obiecte româneşti cu valoare istorică,  reproduceri după picturi ale pictorilor români, costume populare, vase de lut, covorăşe ţesute la gherghef, obiecte tradiţionale realizate sau colecţionate, la fiecare clasă.

          Programul zilei de luni, 2 decembrie va aduce în mijlocul copiilor pe domnul Tepelus Petrachi, veteran din cel de-al doilea Război Mondial care va purta cu copiii de la Şcoala Step by Step un dialog despre curaj şi dragostea de ţară.

               Monica Iagar, multiplă campioană europeană la săritura în înălţime le va vorbi copiilor despre perseverenţă,  drumul până la medalia de aur şi ce înseamnă să fii pe podiumul de premiere în acordurile imnului de stat.

          Copiii de la Şcoala Step by Step vor încânta musafirii prin prezentarea câtorva melodii şi dansuri tradiţionale româneşti.

 

“Prin toate aceste activităţi copiii învaţă să respecte şi să onoreze valorile tradiţionale ale românilor şi fac primii pasi în a fi români.”, spune doamna Cristiana Boca, directoarea şcolii.

 

Scoala Step by Step prima şcoală particulară care aplică metodologia alternativă  Step by Step şi care desfăşoară un program educaţional unic de «Quality Education», care include educaţia formală, conform curriculumului naţional, respectând tendinţele curriculare europene. www.scoalastepbystep.ro.