Despre siguranța copiilor, împreună cu autoritățile

Pentru comunitatea Step by Step, responsabilitatea și grija față de cei din jur reprezintă parte din valorile pe care dorim să le insuflăm copiilor, iar în spiritul acesta încercăm să facem posibile cât mai multe situații de învățare. Pentru a răspunde demersurilor întreprinse de elevii claselor gimnaziale în cadrul proiectului „19 Zile de prevenire a abuzurilor și violențelor asupra copiilor și tinerilor„, coordonat de profesorul Ovidiu Iordache, reprezentanții autorităților au decis că răspunsurile  pe care copiii le așteaptă trebuie oferite în mod direct, chiar în curtea școlii. Teme precum „Ce înseamnă abuzul?”, „Care sunt tipurile de violență la care sunt supuși copiii și tinerii?”, „Cum poate fi prevenită dispariția minorilor?”, dar și „Cum este gestionată o situație de criză datorată violenței, abuzului sau dispariției” au fost abordate pe larg împreună cu specialiști și reprezentanți din cadrul Poliției Sectorului 4 – Biroul Urmăriri, Serviciului Poliției Canine, Secției 14 Poliție, Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului (D.G.A.S.P.C.) Sector 4 și Asociației TEEN Challange Romania.

Ziua s-a încheiat cu o activitate de prevenire dedicată părinților și cadrelor didactice, în care au fost abordate subiecte mai puțin cunoscute în spațiul public, dar care au o importanță deosebită în combaterea tuturor formelor de abuzuri și violențe asupra copiilor.

Foto: Ovidiu Iordache